We like to think that we're pretty good at math, especially after years of schooling. But every once in a while, a simple third-grade math problem manages to trip us up and make us question our ...
Word problems try and tell students a story about the math problem in front of them. They are a useful way to connect abstract numbers to concrete situations, so students can learn early on to apply ...
A bat and a ball cost $1.10 in total. The bat costs $1.00 more than the ball. How much does the ball cost? Most people say that the ball costs 10 cents. In fact, that was my answer when I read the ...
The Hechinger Report covers one topic: education. Sign up for our newsletters to have stories delivered to your inbox. Consider becoming a member to support our nonprofit journalism. Math education is ...
The employment future looks bright for people with strong math skills. But among the nation’s K-12 students, that represents a small and dwindling demographic. What’s to blame for students’ poor math ...
Some results have been hidden because they may be inaccessible to you
Show inaccessible results